مدلسازی مالی در اکسل – پایه

فروش
زمانبندی دوره: ۲۹و ۳۰ و ۳۱ فروردین
مدت دوره:  ۹ تا ۱۷
هزینه دوره:۷۴۰,۰۰۰هزار تومان

معرفی دوره

اشتراک گذاری
facebooktelegramflickrlinkedinyoutubetwitter

استفاده از مفاهیم مالی در مسائل روزمره شرکتها و حتی مسائل روزمره زندگی، همچون سرمایه گذاری های شخصی، می تواند بسیار مفید باشد. عليرغم اهميت اين مفاهيم و تاثير قابل توجه آنها بر كيفيت تصميمات مديران و كارشناسان، متاسفانه مفاهيم مالي جايگاه واقعي خود را در بين اشخاص مختلف به خوبي پيدا نكرده است. از دلايل اين مساله مي توان به پيچيدگي مفاهيم مالي از يك سو و دشواري محاسبات رياضي آن از سوي ديگر اشاره نمود. نرم افزار اكسل يكي از ابزارهايي است كه مي تواند اين مشكل را براي ما حل كند. متاسفانه استفاده اكثر افراد از اين نرم افزار در حد ترسيم نمودار مي باشد.
دوره مدلسازی مالی با اکسل با هدف ایجاد آمادگی لازم در شرکت کنندگان برای ساختن مدلهای مالی مبتنی بر اکسل طراحی شده است. به منظور نیل به این هدف، ویژگیهای زیر در طراحی دوره لحاظ شده است:
 برای ساخت مدل مالی، آشنایی کافی با مباحث و مفاهیم مالی از یک سو و تسلط نسبی بر ابزارهای اکسل از سوی دیگر مورد نیاز است؛ به همین دلیل، در این دوره هم مباحث مالی آموزش داده می شود و هم ابزارهای اکسل.
 این دوره تمرین محور می باشد، بدین معنا که شرکت کنندگان در طول دوره تمرینهای مختلفی را حل خواهند نمود. هر یک از این تمرینات حداقل یک نکته مالی و یا نکته اکسل را به مخاطب آموزش می دهد. تمرینات کلاس را در سه گروه می توان طبقه بندی نمود:
تمرینات عادی: این تمرینات نسبتا ساده بوده و هدف از طراحی آنها، آموزش یک نکته مالی و یا اکسل به مخاطب می باشد.
تمرینات چالشی: این تمرینات از درجه سختی بالاتری برخوردار بوده و هدف از طراحی آنها بررسی میزان تسلط دانشجویان دوره بر مفاهیم آموزش داده شده می باشد.
مدل مالی: در انتهای دوره از دانشجویان خواسته می شود که دانش کسب شده خود در خصوص مفاهیم مالی و ابزارهای اکسل را در حل یک پروژه مالی به کار گیرند
تمرینات دوره در ماژول های مختلفی ارایه می شوند. جدول زیر ماژول های مختلف دوره و مباحث هر ماژول را نشان می دهد:

ماژولنکات آموزشی (اکسل)نکات آموزشی (مالی)
Introduction to Financial Modeling using MS Excelدر این قسمت، در خصوص مدلسازی مالی در اکسل، محیط این نرم افزار و همچنین روند دوره، توضیحاتی ارائه خواهد شد.
Referencing 1تسلط بر انواع روش های آدرسی دهی (نسبی و مطلق) از اهمیت به سزایی در مدلسازی با اکسل دارد. در این بخش با حل چند تمرین، با انواع روش های آدرسی دهی آشنا می شویم.
Chartsدر این قسمت با نحوه ترسیم نمودار در اکسل و همچنین انواع نمودارها آشنا خواهیم شد.
Namingنامگذاری سلولها و ماتریس ها، یکی از روش هایی است که می تواند در بهبود مدلهای ساخته شده (منعطف نمودن و قابل پیگیری نمودن مدل)کمک شایانی نماید:
- نامگذاري سلول ها و ماتريس ها در اكسل
- دستور Indirect
Data tableدر بسیاری از مدل های مالی، تحلیل حساسیت (Sensitivity Analysis) از جایگاه ویژه ای (مخصوصا در مدیریت ریسک) برخوردار است. با استفاده از ابزار قدرتمند Data Table می توان تحلیل حساسیت مدل های مالی را به راحتی انجام داد.
Time value of moneyمحاسبات ارزش زمانی پول، بعضا وقت گیر و دشوار می باشند. در این قسمت با نحوه انجام این محاسبات در اکسل آشنا خواهیم شد. این دستورات کاربردهای زیادی در زندگی حرفه ای و شخصی افراد (محاسبه نرخ سود سپرده های بانکی و بیمه ای، محاسبه نرخ بهره تسهیلات دریافتی و ...) خواهند داشت.
- دستورات Rate، PV، FV، PMT، iPMT، pPMT
- ابزار Goal seek
مفهوم ارزش زمانی پول را می توان یکی از پایه ای ترین مفاهیم مالی دانست. تسلط بر این مفهوم، ما را در ساخت مدلهای مالی واقعی تر، کمک می نماید. در این بخش با مفاهیم مالی زیر آشنا خواهیم شد:
- مفهوم ارزش زماني پول
- مفاهيم مرتبط با محاسبات وام
- مفهوم نرخ رشد مركب
Risk and Returnبرای انجام محاسبات مربوط به ریسک و بازده در اکسل، ابزارهای مختلفی وجود دارد که در این قسمت با آنها آشنا خواهیم شد:
- دستوراتAverage، Harmean، Geomean، Min، Max، Aedev، Stdev
هر تصمیم مالی دارای دو جنبه ریسک و بازده می باشد. در این قسمت از بحث با مفاهیم ریسک و بازده از منظر مالی آشنا شده و ریسک و بازده سرمایه گذاری های رایج در کشور (مسکن، بورس، اوراق مشارکت، ارز و ...) را بررسی خواهیم نمود. علاوه بر این با مفهوم تورم و تاثیر آن در تصمیمات مالی نیز آشنا خواهیم شد:
- مفاهیم میانگین، مينيمم، ماكزيمم، دامنه، ميانگين انحرافات مطلق، انحراف معیار، ضريب تغييرات و نسبت شارپ و كاربرد آنها در تحليل سرمايه گذاري ها
- مفهوم و تاثير تورم و همچنين رابطه فيشر
Conditional formattingدر این بخش با ابزار Conditional Formatting اکسل آشنا شده و نحوه استفاده از آن در تصمیم گیری های مالی را مشاهده خواهیم نمود.
Data validationیکی از مسائلی که می تواند مدل های اکسل را دچار مشکل کند، ورود داده های اشتباه می باشد. اکسل ابزارهایی در اختیار ما قرار می دهد که با استفاده از آنها می توانیم تا حد امکان، این مشکل را حل نماییم.
- ابزار Data validation
Referencing 2دستوراتی که در این قسمت از دوره با آنها آشنا می شویم، به ما کمک می کنند که مدل هایی پویا و هوشمند ساخته و بر اساس ورودی های کاربر، خروجی های مورد نیاز را تهیه نماییم. دستوراتی که در این قسمت با آنها آشنا می شویم عبارتند از:
- Match, Index(Array and Reference Form), Lookup, Offset, IF error, Large
Risk Analysisپس از آشنایی با مفاهیم مالی، روش های تحلیل ریسک در اکسل را فرا خواهیم گرفت:
- Scenario Planning
- Data Table
- Goal Seek
تحلیل ریسک یکی از مهمترین بخش های هر مدل مالی است. در این قسمت با مفاهیم روش های مختلف تحلیل ریسک در مدل های مالی آشنا خواهیم شد:
- سناریونویسی
- تحلیل حسایت
- نقطه سر به سر
Capital Budgetingدر این قسمت با ابزارهای اکسل در حوزه بودجه ریزی سرمایه ای آشنا خواهیم شد:
- آشنايي با دستورات NPV، IRR و MIRR
حوزه بودجه ريزي سرمايه اي یکی از مهمترین بخش های مدیریت مالی در سطح بنگاه های اقتصادی را تشکیل می دهد. این حوزه به بررسی نحوه ارزیابی مالی و اقتصادی پروژه های سرمایه گذاری می پردازد. در این بخش با ابزارهاي بودجه ريزي سرمايه اي همچون NPV، IRR، MIRR، PI، Payback period و Discounted payback period آشنا شده و مفهوم هر روش و همچنین نقاط ضعف و قوت هر یک را بررسی نماییم
Challenging questionsدر این بخش با ارائه یک سری مسائل مشکل، تلاش می کنیم تسلط خود بر مفاهیم مالی و مدلسازی اکسل را افزایش دهیم.
Modeling projectمدل سازی یک مساله (بسته به سطح کلاس تعیین خواهد شد)

ویژگی های دوره:
 اين دوره هم به آموزش مطالب مالي مي پردازد و هم بر نحوه مدلسازي آنها در اكسل تاكيد مي كند.
 مطالب ارائه شده در این دوره کاملا کاربردی هستند. هدف از این دوره آماده سازی شرکت کنندگان برای مدلسازي مسائل دنياي واقعی با تمام پیچیدگیهای آن است؛ لذا از ارائه هر گونه مطلب صرفا تئوریک صرف نظر خواهد شد.
 در طول دوره و باحل مثالهاي مختلف تلاش مي شود دانش و مهارت لازم براي حل مسائل دنياي واقعي به شركت كنندگان منتقل گردد. در انتهاي دوره نيز مثال جامعي بررسي و تحليل خواهد شد تا ضمن مرور مباحث دوره، ظرافتهای يك مدلسازي جامع و كامل در محیط واقعی به شرکت کنندگان آموزش داده شود.
 تلاش می شود در طول دوره مطالب به صورت ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی کلامی ارائه شوند. تجربه مدرس در دوره های قبلی نشان می دهد که حتی شرکت کنندگانی که هیچ آشنایی اولیه با اين مبحث نداشته اند (مدیران غیرمالی) در انتهای دوره قادر به مدلسازي مالي يك مساله واقعي خواهند بود.
 رعایت سادگی در ارائه مطالب به هیچ عنوان به معنای سادگی مطالب ارائه شده نخواهد بود. مطالب ارائه شده در این دوره، شرکت کنندگان را قادر می سازد تحلیلی جامع از صرفه اقتصادي يك پروژه ارائه دهند