توقف
کمينه   
اخبار
چشم انداز بازار مسکن

زمین و مسکن یکی از مهم ترین طبقات دارایی در هر اقتصادی به شمار می آید. برآوردهای عمومی نشان می دهد که تقریباً 50% از دارایی های جهان در بخش مسکن می باشد و از این منظر به  عنوان ستون فقرات اقتصاد ملل تعبیر می گردد. در اقتصاد ایران نیز زمین و مسکن با داشتن سهم بیش از 50% از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی واختصاص 6% تا 7% تولید ناخالص داخلی به خود اهمیت مضاعفی یافته است. از منظر دینامیک تجاری، ارتباط این بخش واقعی از اقتصاد با حداقل 120 رشته صنعتی موجب می گردد که چرخه های رونق و رکود آن با شدت قابل توجهی اقتصاد را موثر سازد.

این موارد و نشانه هایی مشابه به خوبی گویای حجم عمده مسکن در اقتصاد ملی است. ماهیت اجتماعی مسکن، سهم اساسی در سبد سرمایه گذاری خانوار و فعالان اقتصادی موجب می گردد که کنش های آن تحت تأثیر رفتار تجمعی بازار قرار گیرد.

تحولات سال های اخیر بازار مسکن

از ابتدای سال 89 تب رکود در بازار مسکن به آرامی فروکش نمود. هرم جمعیتی گویای این واقعیت بود که بازار مسکن به روزهای اوج تقاضای خود رسیده است. در کنار تقاضای جدید، حجم بالایی از تقاضای انباشت شده از سال های قبل به این سال منتقل گردید. بواسطه رکود سال های 87 و 88، توان عرضه نیز به حداقل ممکن رسید.

رشد عرضه مسکن در سطح شهر تهران و سطح کشور 1390-1385


همان گونه که کارشناسان نیز از قبل پیش بینی نموده بودند قیمت ها از نیمه دوم سال 89 روند افزایشی به خود گرفت. بواسطه ناتوانی بازار در پاسخ گویی به تقاضای موجود در بازار، افزایش شدید نرخ تورم و تعدیل قیمت ها با نرخ ارز این روند افزایشی تا بهار 92 ادامه پیدا کرد. از ابتدای تابستان 92 با کاهش توان اقتصادی سرمایه‌گذاران ناشی از حاکم بودن شرایط رکود اقتصادی در كشور و نیاز به منابع مالی قابل توجه جهت سرمایه‌گذاری در این بخش به دلیل رشد سرسام آور نهاده های تولید، ورود سرمایه-گذاران جدید به بخش مسکن را دشوار نمود و دور جدیدی از رکود در بازار مسکن آغاز گردید و در سال 93 و ابتدای سال 94 نیز شاهد تعمیق این رکود بوده ایم. آنچه در سال های اخیر در بازار مسکن رخ داده است دلالت بر این موضوع دارد که بدون آگاهی از دوره های رونق و رکود مسکن و شرایط حاکم بر بازار اتخاذ تصمیم صحیح و مناسب در هر دوره میسر نخواهد بود.

مرکز مالی آریانا برای تشریح ابعاد گوناگون شرایط پیش روی بازار مسکن اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی با عنوان "استراتژی سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار مسکن" با حضور دکتر بهروز ملکی نموده است. در این دوره آموزشی که در روز 7 مهرماه برگزار خواهد شد قیمت مسکن و زمین طی 20 سال گذشته، ارزیابی جذابیت مسکن در سال های آینده،  پیش بینی بازار رهن و اجاره مسکن،  اشتباهات رایج سرمایه گذاران و رابطه متغیرهای اقتصاد کلان، بورس، دلار و طلا با بازار مسکن را مورد بررسی قرار خواهد گرفت. متقاضیان ثبت‌نام در اين دوره مي‌توانند با شماره 88342900 داخلی 210 تماس حاصل نمایند. 
دوره های آموزشی مدیریت مالی و سرمایه گذاری

دوره های کوتاه مدت

دوره جامع CFA

دوره عالی مدیریت MBA

دوره های آمادگی آزمون های بورس

تامین مالی، مدلسازی Excel ، صورت های مالی، کامفار، بودجه ریزی، ارزشگذاری، سبد سهام، سرمایه گذاری

مزایای مدرک CFA ، محتوای دوره CFA ، آزمون CFA، آموزش CFA ، منابع آموزشی CFA

دوره MBA مالی، محتوای دروس، شرایط ثبت نام، ویژگی های دوره

مدرک اصول بازار سرمایه، مدرک تحلیل گری بازار سرمایه منابع آموزشی، شرایط ثبت نام، محتوای دروس، طول دوره