معرفی و مزایای CFA

دوره جامع تحلیل گری مالی و سرمایه گذاری مبتنی بر استاندارد بین المللی CFA

{مورد تأیید کمیته راهبری آموزش بازار سرمایه و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار}

برنامه آموزشی و مدرک ®CFA چیست؟

در سال ۱۹۴۵ و با گسترش بی سابقه ابزارهای مالی، بحثهای زیادی در مورد نیاز به یک سیستم رتبه بندی و احراز صلاحیت افراد فعال در زمینه مالی و سرمایه گذاری مطرح شد. طرح کنندگان این مباحث بر این باور بودند که به دلیل گسترش و پیچیدگی ابزارهای مالی و سرمایه گذاری، نیاز است صلاحیت افراد فعال در این زمینه تایید شود تا بتوان در مورد حداقل دانش و مهارت مورد نیاز برای ورود به این حرفه از یک سو و صلاحیت اخلاقی این افراد از سوی دیگر تصمیم گرفت. در پاسخ به این نیازها بود که موسسه  Financial Analysts Federation) FAF) در سال ۱۹۴۷ در آمریکا تاسیس شد. در سال ۱۹۵۹ این موسسه اقدام به تاسیس سازمان مستقلی برای مدیریت مدارک حرفه ای مالی تاسیس نمود.  این موسسه که ICFA نامیده شد در سال ۱۹۶۳ اولین آزمون حرفه ای را برگزار نمود. FAF و  ICFA پس از مدتی ادغام شدند و نام Association for Investment Management and Research(AIMR)l را بر خود نهادند. در سال ۲۰۰۴ این موسسه به CFA Institute تغییر نام داد.

CFA Institute يك انجمن غيرانتفاعي با قدمت ۶۵ ساله در امریکا است که نزدیک به ۱۰۰ هزار عضو از ۱۳۱ کشور جهان را داراست. یکی از فعالیت های این انجمن ارایه برنامه آموزشی، آزمون و مدرک CFA است.  CFA مخفف عبارت  Chartered Financial Analyst ®  است که می توان آنرا به عنوان “تحلیل گر خبره مالی و سرمایه گذاری” ترجمه نمود. مهمترين شرط براي گرفتن مدرك CFA، قبولي در سه سطح آزمون این موسسه است. لازم به ذکر است که این انجمن تنها به استانداردسازی و تأمین محتوای آموزشی هر یک از سطوح آزمون می پردازد تا علاقمندان با مطالعه شخصي و شرکت در دوره های آموزشی دیگر نهادها و موسسات آموزشی براي شركت در آزمون آمادگي لازم را كسب كنند. مدرک CFA به عنوان يك مدرك حرفه اي معتبر در زمينه مدیریت مالی و سرمایه گذاری و همطراز و حتی بالاتر از  مقطع کارشناسی ارشد در این رشته شناخته می شود. اين مدرك توسط موسسه اكونوميست به عنوان استاندارد طلايي مدارك حرفه اي در زمينه امور مالي و سرمایه گذاری شناخته شده است. گرايش به سمت اين مدرك افزايش روزافزوني را شاهد بوده است بطوريكه در سال ۲۰۱۰ ميلادي نزدیک به ۱۶۰,۰۰۰ نفر از ۱۵۰ كشور  براي شركت در اين آزمون ثبت نام كردند كه نشان از اقبال گسترده به اين مدرك است. تا کنون نیز ۸۶,۸۰۰ نفر در دنیا موفق به دریافت این مدرک شده اند.

کسب مدرک CFA چه مزایایی دارد؟

مزاياي كسب اين مدرك را مي توان به طور خلاصه به سه دسته تقسيم بندی نمود:

جامعیت منابع اطلاعاتی: مطالب موجود در منابع اطلاعاتي آزمون كه اصطلاحا به آن CBOK گفته مي شود، کلیه مواردي را كه يك تحلیل گر خبره در سطح حرفه ای و کلاس جهانی براي تحليل ها و تصميم گيري هاي مالی و سرمایه گذاری نياز دارد، به او آموزش مي دهد. جامعيت مطالب مورد اشاره در CFA را مي توان از تنوع زمينه هاي فعاليت دارندگان اين مدرك متوجه شد:

cfa 1

اعتبار بین المللی:

مدرک CFA معتبرترین مدرك حرفه اي در زمينه مدیریت مالی و سرمایه گذاری است که اعتبار آن نزد بسیاری از شرکت ها و نهادهای مالی و سرمایه گذاری بالاتر از مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مالي از دانشگاه هاي معتبر جهان می باشد. بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان، رشته های خود را در زمینه مدیریت مالی و سرمایه گذاری منطبق با سرفصل های موسسه CFA تدوین و به تصویب این موسسه می رسانند. همچنین دارا بودن هریک از سطوح آزمون CFA، در پذیرش دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه ها تأثیر به سزایی دارد.

اين مدرك همچنین توسط بسياري از شركت‌هاي معتبر جهاني به عنوان نشاني از تخصص در زمينه امور مالي شناخته مي شود و برخورداري از آن براي داوطلبين احراز شغل هاي مرتبط با امور مالي يك مزيت بسيار مهم و گاها یک ضرورت محسوب مي شود. به عنوان مثال در اين زمينه، به اسامي شركتهايي كه بيشترين دارنده اين مدرك را در استخدام خود دارند اشاره مي كنيم:

JPMorgan Chase & Co
Lehman Brothers Inc
Mellon Financial Corporation
Merrill Lynch & Co., Inc
Morgan Stanley
PricewaterhouseCoopers International Limited
RBC
Scotiabank Group
State Street
TD Bank Financial Group
UBS
Wachovia Corporation
ABN AMRO
Allianz AG
Bank of America Corporation
Barclays Group
BMO Financial Group
CIBC
Citigroup
Credit Suisse Group
Deutsche Bank
FMR Corporation
The Goldman Sachs Group, Inc
HSBC
ING Group N.V

كاربردی بودن مطالب:

محتوای آموزشی CFA با هدف برآورده ساختن نیازهای تحلیلگران و کارشناسان فعال در حوزه مالی و سرمایه گذاری طراحی شده است. علاوه بر این به دلیل پیچیدگی و پویایی حوزه مالی و سرمایه گذاری، محتوای آموزشی این استاندارد هر ساله توسط دارندگان این مدرک و سایر فعالان و صاحبنظران این حوزه مورد بازبینی قرار می گیرد تا ایده ها، مفاهیم و ابزارهای جدید پوشش داده شوند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره با شماره ۸۸۳۴۲۹۰۰-۰۲۱ داخلی ۲۰۹ و ۲۱۰ تماس حاصل نمایید.