معرفی و رویکرد

MBA چیست؟

دوره عالی مدیریت کسب و کار (MBA) در سطح بین المللی، روادید ورود به کارراهه موفق شغلی برای مدیران است. MBA اساسا یک قابلیت عمومی مدیریت است که برای ارتقای دانش و مهارت مدیران حرفه ای کسب و کار طراحی شده است. یکی از مهمترین ویژگی های دوره MBA در مقایسه با سایر دوره های آکادمیک، الزام دانش پذیران مبنی بر داشتن سابقه کار است، به طوری که حداقل ۳ تا ۱۰ سال تجربه کاری به عنوان شرط ورود در آنها لحاظ می شود. پویایی فضای مدیریت و کسب وکار و محدودیت منابع سازمان ها باعث شده است تا موسسات آموزش عالی در سطح جهان شیوه های مختلفی از دوره های MBA نظیر دوره های مجازی، پاره وقت، تمام وقت و … را ارایه نمایند.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران نیز با در نظر گرفتن محدودیت ظرفیت دانشگاه ها از یکسو و عدم همخوانی محتوای دروس آکادمیک با نیازهای واقعی مدیران از سوی دیگر، اقدام به راه اندازی و تصویب دوره های MBA در موسسات آموزش عالی آزاد نموده است تا از این طریق به ترویج و ارتقاء هر چه بیشتر دانش و مهارت مدیران کشور همت گمارد.

موسسه آموزش عالی آزاد سریرا

موسسه آموزش عالی آزاد سریرا، مجموعه ای آموزشی است که با مجوز و تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه آموزش های نوین مدیریتی فعالیت می نماید. این موسسه وابسته به گروه پژوهشی صنعتی آریانا بوده و عهده دار دوره­های MBA مطابق با استانداردهای آموزشی این گروه است. شبکه آموزشی گروه پژوهشی صنعتی آریانا در طول بیش از ۱۰ سال فعالیت حرفه ای خود، توانمند سازی مدیران و سازمانهای ایرانی برای رقابت در کلاس جهانی را ماموریت خویش دانسته است. این گروه افتخار دارد به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزشی و پژوهشی مدیریت در کشور سالانه میزبان بیش از ۶٫۰۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان در برنامه های آموزشی مختلف خود باشد.

مهمترین برنامه های آموزشی این گروه عبارتند از:

برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت تخصصی و کاربردی

طراحی و برگزاری برنامه های آموزشی بر اساس معتبرترین گواهینامه های بین المللی از جمله CFA,ITIL,PMP,COBIT,PRINCE,CIM برای توانمند سازی و آماده سازی نیروهای کارشناسی برای کار در سطح بین المللی
برگزاری سمینارها و کنفرانس های بین المللی
طراحی و برگزاری برنامه های آموزشی MBA

رویکرد سریرا به MBA

کیفیت برنامه های آموزشی بلند مدت تابعی از چندین عامل است. بررسی ها نشان می دهد سه عامل کیفیت دانش پذیران، محتوای برنامه و اساتید از جمله مهمترین عوامل اثربخشی هر برنامه آموزشی است. از اینرو تلاش شده است در برنامه MBA سریرا به این سه عامل توجه ویژه ای شود.

الفT2) کیفیت دانش پذیران

شاید به جرات بتوان گفت همگونی و کیفیت دانش پذیران مهمترین عامل در اثربخش بودن برنامه های آموزشی است. در برنامه های آموزشی MBAدانشجویان درباره تجارب، چالشها و دیدگاه های خود بحث می کنند و در اصل برنامه های MBA برای کسانی طراحی شده است که تجربه کاری داشته و برای افزایش مهارتها و قابلیتهای مدیریتی خود در این برنامه ها شرکت می کنند. از اینرو در برنامه MBA سریرا داشتن حداقل ۳ سال سابقه کاری و گذراندن مصاحبه ورودی برای دستیابی به همگونی و کیفیت بالای دانش پذیران الزامی است.

ب) کیفیت مدرسان

در تمامی برنامه های آموزشی گروه آریانا کیفیت مدرسان از جمله ویژگی های متمایز برنامه های آموزشی این گروه است. انتخاب مدرسان بر اساس معیارهای چندگانه از جمله سابقه کار حرفه ای و توانایی تدریس انجام می شود. در هر کدام از گروه های تخصصی یکی از شاخص ترین اساتید کشور بر کل برنامه نظارت خواهد داشت.

پ) کیفیت محتوا و ساختار

هر برنامه آموزشی هدف خاصی را دنبال می کند. طبیعی است که رسیدن به این اهداف نیازمند آن است که تک تک دوره ها و درسهای آن به صورت یکپارچه در مسیر این هدف طراحی شده باشند. برنامه آموزشی MBA سریرا بر اساس روشها نوین آموزشی در برترین مدارس کسب و کار دنیا طراحی شده است و ترکیبی از مورد کاوی، تمرینها و بازی­های مدیریتی، آموزش­های نظری و … است. برنامه آموزشی MBA سریرا دارای سه جزء اصلی: ۱- مهارتهای بنیادین مدیریت ۲- دانش عمومی مدیریت ۳- دانش تخصصی است. انتظار می رود دانش پذیران پس از طی نمودن هر یک از این مراحل مهارتهای لازم برای اداره بهتر واحد یا کسب و کار خود را داشته باشند.

T1